Wirecard, Türkiye’de mobil ödeme şirketi 3pay’i satın aldı

Türkiye’ye pazarı büyütmeye geldi

Elektronik ödeme sistemleri şirketi Almanya merkezli Wirecard, Türkiye’de mobil ödeme şirketi 3pay’i 26 milyon Euro’ya satın aldı. Wirecard Yönetim Kurulu Üyesi ve CFO’su Burkhard Ley, yeni ürün ve çözümler getirerek Türkiye’deki pazarı büyüteceklerim söylüyor. 3pay CEO’su Alper Akcan da burada geliştirilen ürünleri ihraç etmeyi hedeflediklerim ifade ediyor.

Türkiye’de internet bazlı iş yapan girişimlere yabana şirketlerin ilgisi giderek artıyor. Bu alanda yeni bir satm alma daha gerçekleşti. Elektronik ödeme sistemleri alanında dünyanın önde gelen şirketlerinden biri olan Almanya merkezli Wirecard, Türkiye’de mobil ödemelerin önemli oyuncularından olan 3pay markasına sahip Mikro Ödeme’yi 26 milyon Eu-ro bedelle satın aldı.

Satın alma bedelinin 12 milyon Euro’luk kısmı nakit olarak ödenirken, geri kalan kısmı şirketin 2014 ve 2017 yılları arasındaki performansına göre en fazla 14 milyon Euro olarak ödenecek. Böylece 3pay, eğer üç yıl içerisindeki hedeflerini tutturursa 26 milyon Euro bedelle satılmış olacak.

Wirecard

3pay satın almasıyla Türkiye pa-zanna giriş yapan Wirecard’ın, bu sayede Ortadoğu ve Kuzey Afrika pazarlarındaki faaliyetlerini genişletmesi bekleniyor. 1999’da kurulan Wire-card’ın bu yılın dokuz aylık döneminde cirosu 424 milyon Euro’ya ulaştı. Şirketin borsadaki değeri ise 4 milyar Euro’ya yakın. Bu satın almanın Wirecard Group’un 2015 yılına ait konsolide FVAÖK’üne 1,7 milyon Euro katkı yapması bekleniyor. İki şirketin entegrasyonunun ise 2014-2015 yılları arasında yaklaşık 1 milyon Euro’luk bir maliyet yaratacağı öngörülüyor.

POTANSİYELE YATIRIM YAPTI

Kurulduğu 2008 yılından bu yana hızlı bir şekilde büyüyen 3pay’in CEO’su Alper Akcan, satın almanın ardından şirketin yönetim takımındaki görevine devam edecek. 3pay CEO’su Alper Akcan ve Wirecard Yönetim Kurulu Üyesi ve CFO’su Burkhard Ley ile bir araya gelerek satın alma sürecini ve bundan sonra pazardaki planlannı konuştuk.

Ödeme servis sağlayıcısı olarak faaliyet gösteren 3pay, 2012 yılında da fon şirketi Mediterra Capital’den yatırım almıştı. Mediterra Capital’den aldıkları yatırımdan sonra ürün çeşitliğine gittiklerini ve bölgesel olarak genişleyerek Dubai ofislerini açtıklarını ifade eden 3pay Kurucusu ve CEO’su Alper Akcan, “Bu ay içinde de Wirecard ile anlaşma bağlayarak hisselerin hepsini sattık. Wirecard dünyanın en büyük ödeme servis sağlayan şirketlerinden biri. Türkiye’de ödeme servisi ve elektronik para lisansının çıkmasıyla beraber pazarın büyümesi ve regülasyonlann olmasını bekliyoruz. Wirecard da bu beklentiyle Türkiye pazarına giriş yaptı” diyor.

YENİ SATIN ALMALAR OLABİLİR

3pay, Türkiye’deki pazarın yüzde 65’ine sahip ancak şu an için düşük olan pazar hacminin bu yeni satm almayla birlikte genişlemesi bekleniyor. Wirecard, diğer ülkelerde edindiği know-how ve AR-GE merkezinde geliştirdiği ödeme sistemleri ürün ve çözümlerini Türkiye pazarına getirecek.

Türkiye pazannda ödeme sistemleri konusunda potansiyelin çok olduğunu söyleyen Wirecard Yönetim Kurulu Üyesi ve CFO’su Burkhard Ley, ülkemize giriş yapmalarının nedenini şöyle anlatıyor: “Avrupa pazarında beş yıl önce liderlik rolü için stratejimizi belirledik ve ayrıca Ortadoğu ve Asya pazarına girmeye karar verdik. Türkiye’nin gelişen ülke olması, yoğun nüfusu, online ödeme penetrasyonun çok düşük olması bizim için potansiyel barındırıyor. Türkiye’de 3pay şirketinin mobil ödeme ve ön ödeme pazarında lider olması, bizim operasyonel ilişkilerimize uyması satın almada etkili oldu.”

YENİ TEKNOLOJİLER GELİYOR

Wirecard, mobil ödeme alanında çalıştıkları Vodafone, Orange Tele-kom, Deutsche Telekom gibi tele-kom şirketleriyle geliştirdiği ödeme sistemleri teknolojilerini Türkiye’ye getirmeyi planlıyor. Şirket, sadece satın almayla kalmıyor, edindiği deneyimi pazara getirip adaptasyonu sağlarken yerli ekiple çalışmanın avantajını da kullanmak istiyor. Mediterra ile partner olmanın da işbirliği için olumlu olacağını düşünen Wirecard, Mediterra’nın diğer yatırımlarına da teknik çözümler sağlamak ve geniş net-work ağından yararlanmak istiyor.

PAZARI BÜYÜTECEKLER

3pay ve Wirecard işbirliği, öncelikle şu an için çok büyük olmayan pazarı genişletmek için çalışacak. Şirket, pazardaki liderlik pozisyonunu korumanın yanı sıra pazarın genişlemesini ve penetrasyonun yükselmesini sağlamak istiyor. Alper Akcan’ın diğer bir hedefi de Avrupa şirketlerinde olmayan çözümlere ve ödeme alışkanlıklarına sahip olan 3pay’in buradaki know how ve teknolojiyi gelişmiş ülkelere ihraç etmesi.

Wirecard’a göre, 3pay pazarda önemli bir konumda ama ödeme sistemlerinde şu an için bulunmayan inovatif ürünler de pazara sunulmalı. Ödeme sistemlerini tüketicilerin yerel marketlerde, petrol ofislerinde, ulaşımda da kullanmasının planları yapılıyor. Bunu mümkün kılmak için mobil operatörlerle çalışıyor. Örneğin Vodafone İngiltere’de mobil telefonlarla ulaşımda ödeme yapılması için anlaştı ve bu teknolojinin altında Wi-recard’ın çözümü var. Buna benzer uygulamalar Türkiye’ye de gelebilir. Burkhard Ley, Türkiye pazarında potansiyel gördüğünü ve bu tür çözümler için telekom şirketleriyle görüşmelerini sürdürdüklerini ifade ediyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*