Türev ürünlerinin artması varantçılara yarayacak

Faaliyete geçtiği 3,5 yıl içinde günlük 1 milyar TL’lik işlem hacmine ulaşan varant piyasasında yatırımcı sayısı da 3 bine yaklaştı. Deutsche Bank, İş Bankası ve son olarak Garanti Bankası’mn ihraççı olduğu bu pazar, yüksek kaldıraç oranlarıyla ve düşen piyasalarda da yatırım firsadan sunmasıyla ilgi çekiyor. Önümüzdeki dönemde türev ürünlerdeki hacmin artmasıyla varant hacminin de yükselmesi bekleniyor.

Deustche Bank’ın 13 Ağustos 2010’da iki dayanak varlık üzerine ihraç ettiği dört adet varanda faaliyete başlayan varant pazarında 3,5 yıl geride kaldı. Bu süreç içerisinde bin 610 adet varant ihraç edildi. Varant piyasasının 2011 yılında günlük 430 milyon TL olan işlem hacmi ise 2013 yılında yaklaşık 1 milyar TL’ye yaklaştı. Türkiye için henüz çok genç olan varant piyasasında, küçük yatırımcıların önemli kısmı, sağlanan kaldıraçla ilgileniyor.

Özellikle son dönemde yaşanan yüksek volatiliteler de dikkate alındığında sert düşüş veya yükseliş öngören yatırımcılara, bu pazar cazip getiri ola-naklan sunuyor. Çünkü varantlarda dayanak varlık ne kadar sert hareket ediyorsa getiri imkanı o ölçüde yükseliyor. Yatırımcılara bir dayanak varlığı önceden belirlenmiş şartlarla alma ve satma hakkı veren varantlardaki risk ise bu varantlara ödenen bedelle sınırlı.

HACİM ARTIYOR

Son dönemde hisse senedi piyasası üzerine kurulu varanlara türev piyasa ürünleri üzerine kurulu varantlar da dahil olmaya başladı. Hem yüksek volatilite hem de yeni ürünlerle birlikte varant pazannda yatırımcı sayısının ve işlem hacminin daha da hızlı bir şekilde artması bekleniyor.

Sektörde varant ihraç eden kurum sayısının artış eğilimi sergilemesi de bunun önemli bir işareti. Deustche Bank ve tş Bankası’ndan sonra 2013’ün son günlerinde Garanti Bankası da varant ihracı yapmaya başladı. Erste Securities’in de elinde henüz ihraç yapmamış olmasına rağmen sertifikası bulunuyor.

Varant piyasasında günlük işlem hacmi 1 milyar TL civarındayken, Borsa İstanbul pay piyasasında bu rakam ortalama 3 milyar TL, VIOP endeks vadeli kontratlarında ise 1,5 milyar TL düzeyinde bulunuyor.

İŞLEM HACMİ BİST’E YAKLAŞACAK

Yatırımcıların geri bildirimleri ve beklentileri dikkate almarak yeni dayanak varlıklara dayalı ve daha farklı ürünlerin çıkarılması şu anda gündemde. Deutsche Securities Türev Ürünler Masası Müdürü Onur Akkay-nak, varantlara kıyasla volatiliteye daha az duyarlı ve daha az zaman değer kaybının olacağı yayılma varantlannın 2014 yılının ilk aylarında piyasada olmasını planladıklarını söylüyor. Ak-kaynak, varantlarda itibari işlem hacminin gelecek üç yıllık süreçte hisse senedi piyasası işlem hacmine yaklaşmasını bekliyor. Onur Akkaynak, “Halen çoğu aracı kurum varantlarda işlem yaptığı için yakın gelecekte bütün aracı kuruluşlann günlük bazda işlem yapması beklentiler dâhilinde” diyor.

Varant piyasasına 2013 sonu itibariyle üçüncü ihraççı olarak Garanti Bankası da katıldı. Garanti Bankası Genel Müdür Yardımcısı Gökhan Erün, “Farklı risk profillerine cevap veren üıün portföyümüze varantları da ekliyoruz. Müşterilerimiz yeni ürünümüzle, BÎST-30 endeksinin yukarı ve/veya aşağı yönlü hareketlerine göre pozisyon alabilecek ve getiri elde edebilecek” diyor. Erün, önümüzdeki dönemde de Garanti güvencesiyle çeşitli dayanak varlık ve vadeler üzerine yeni varantlar sunmaya devam edeceklerini bildiriyor.

DEUTSCHE BANK LİDER

Geçtiğimiz 3,5 içinde Türkiye’de toplam bin 610 adet varant ihraç edildi. Bu ihraçların yüzde 68’ini ise Deutsche Bank gerçekleştirdi. Onur Ak-kaynak, “Deustche Bank olarak bugüne kadar 15 yerli ve iki yabancı (DAX ve S&P500) dayanak varlık üzerinde toplam 1098 varant ihraç ettik. Günümüzde Türkiye varant piyasasında ürünleri aktif olarak işlem gören üç varant ve sertifika ihraççısı bulunuyor” diyor. Akkaynak, işlem hacminde Deutsche Bank’ın yüzde 85’le Türkiye Varant Piyasası’na liderlik ettiğini söylüyor.

Piyasaya üç yıl önce giren İş Yatı-nm’ın ihraç ettiği varant sayısı ise 473 oldu. Varant piyasasının gelişmesini hedef aldıklarını söyleyen İş Yatırım Hazine ve SGMK Müdürü Yasin Demir, kâr hedeflerinden ziyade piyasanın oluşup büyümesini, yatırımcıların ve piyasa düzenleyici kummlann türev ürünlere aşinalığının artmasını hedeflediklerini belirtiyor.

İHRAÇ SAYISI ARTACAK

Yasin Demir, up-tick kuralı gibi dezavantajların kalkmasıyla önümüzdeki dönemde ihraçların sayısının hızla artmasını bekliyor, “ilk ihraçtan beri sürdürdüğümüz Iş Yatırım varantların-da işlem yapan yatırımcılardan komisyon almama politikasıyla yatınmcılann daha az maliyetle bu ürünü tanımasına ve test etmesine imkân sağlıyoruz” diyen Demir, dolar/TL üzerine varantla-rının yanı sıra altın üzerine varantlar ihraç ettiklerini anlatıyor. Altın varantlarını flexo ve quanto olarak ihraç eden İş Yatırım, borsada bu türde işlem gören ilk ürünleri de çıkarmış oldu.

NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

Varantlar likit ürünler olduğu için tahtasında tek kademede alıcı satıcı olması aldatıcı olmamalı. Piyasa yapıcısının dar ve sürekli kotasyon vermesinin likiditeyi sunduğunu belirten Yasin Demir, kaldıracın bu açıdan hem avantaj hem dezavantaj olabileceğine dikkat çekiyor ve ekliyor: “Alman pozisyon büyüklüğüne göre çok sınırlı işlem maliyeti yaratırlar. Yatırımcının dikkat etmesi gereken, piyasa beklentisi gerçekleşse bile bunun varantın fiyatına ne kadar yansıyacağıdır.”

Yatırım sırasında dikkat edilmesi gereken en önemli konulardan birisinin de vade olduğunu söyleyen Onur Akkaynak, varantlann vadelerinin bir sonu olduğunu belirtiyor ve yatınmcılann beklentileri fiyatlara yansımadan varantın sona erebileceğini kaydediyor. “Bu da varantın değersiz sonlanmasına neden olabilir. Varantlar zaman değeri kaybına uğrar. Bu sebeple yatay piyasada bile para kaybettirebilirler” diyen Akkaynak, azami riskin ise ilk başta yatırılan sermayeyle sınırlı olduğunu söylüyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*