Sigortalıların derdine ihtisas mahkemeleri derman olacak

Sigorta şirketleri ile sigortalılar arasında yargıya intikal etmiş sorunları, kısa sürede çözüme kavuşturacak ihtisas mahkemeleri için geri sayım başladı. Hakim ve Savcılar Yüksek Kurulu’nun (HSYK), öncelikle İstanbul, Ankara ve İzmir’de belirli mahkemeleri sigortacılıkla ilgili görevlendirmesi bekleniyor.

ihtisas mahkemeleri

TÜRKİYE’DE dava süreçlerinin uzunluğu, vatandaşların da en büyük kabusu. Mahkemeye intikal eden ancak bir türlü sonuçlanmayan davalar, bireyleri de adeta canından bezdiriyor. Bireylerle kurumlar arasındaki hukuki uyuşmazlıklara en sık rastlanan sektörlerin başında sigorta sektörü gelirken, sigorta şirketleri ile sigortalılar arasındaki davaların uzaması, her iki tarafa da büyük zararlar veriyor. Ülkemizde yaklaşık dört yıl önce kurulan Sigorta Tahkim Komisyonu, sigortalı ve sigorta şirketlerinin uyuşmazlıklarına mahkemeye gitmeden çözüm bulmasına karşın, yargı yolunu tercih eden sigortalı vatandaşların sayısı da halen azımsanmayacak kadar çok. iki taraf (sigorta şirketleri ve sigortalı ya da sigorta ettiren) arasında mahkemeye intikal eden hukuki sorunların kısa sürede çözülmesinin yolu da “ihtisas mahkemeleri”nden geçiyor. Nitekim, Türkiye’de de sigorta sektörüne yönelik ihtisas mahkemeleri konusunda çalışmalar hızlanırken, Hakim ve Savcılar Yüksek Kurulu’nun (HSYK), belirli mahkemeleri sigortacılıkla ilgili görevlendirmesi bekleniyor.

HSYK karar verecek

Sigorta şirketleri ile sigortalılar arasındaki uyuşmazlıkların en çok hangi illerde olduğuna yönelik olarak Türkiye Sigorta Birliği (TSB) bir çalışma gerçekleştirip, bunu Hazine Müsteşarlığı ile paylaştı. Hazine Müsteşarlığı da bu sonuçları HSYK’ya iletti. Şimdi gözler HSYK’da. Kurul, ihtisas mahkemesi olarak belirlediği mahkemeleri sigorta ile ilgili davaların görülmesi için görevlendirecek. Kurul’un da söz konusu görevlendirmeyi öncelikle istatistiki olarak İstanbul, Ankara, İzmir gibi sigorta davalarının en fazla olduğu illerde yapması bekleniyor. HSYK, ihtiyaç duyulursa üç büyük il dışındaki başka illerde de belirlediği mahkemeleri sigortacılıkla ilgili görevlendirecek.

İki taraf için de yararlı

İhtisas mahkemelerinin, hem sigortalılar hem de sigorta şirketleri için büyük yarar sağlayacağına dikkat çekiliyor. Türkiye’de sigorta sektörüne yönelik dava süreçlerinin uzaması, sigortalı tüketicilerin mahkeme masrafı, faiz ve avukatlık giderlerinin yükselmesine yol açıyor. Sigortalıların zararının karşılanmasının uzun zaman alması, sigortanın mantığına ters düştüğü gibi sigorta sektörüne olan güveni de sarsıyor. Keza, sigorta şirketleri açısından bakıldığında da süreçlerin uzunluğu ve belirsizlik ortamı, şirketlerin daha fazla karşılık ayırmasına neden olarak kârlılığı azaltıcı etki yapıyor. Dolayısıyla davaları daha kısa sürede çözüme kavuşturacak ihtisas mahkemeleri, sigortalıların masraflarının azalmasına ve sektöre olan itibarın artmasına, sigorta şirketlerinin de daha az karşılık ayırmalarına yol açacak.

Daha çabuk ve doğru karar alınır

İhtisas mahkemelerinde diğer mahkemelerden farklı olarak, sigortacılıkla ilgili belirli branşlardaki davalara, konusunda uzman ve sürekli aynı hakimlerin bakmasının, daha çabuk ve doğru karar verilmesinde etkili olacağına dikkat çekiliyor. Hatta, bu konuda İstanbul’daki Denizcilik İhtisas Mahkemesi’nin de önemli bir örnek oluşturduğu vurgulanıyor. Deniz Hukuku ile ilgili çekişmeleri çözüme kavuşturmak için kurulan mahkemenin, bir süredir faaliyetini başarıyla sürdürdüğü hatırlatılarak, sigorta alanında da benzer bir çözüm düşünülebileceği kaydediliyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*