Seramiksan, İtalya’da seramik firması satın aldı

BOLOGNA/ İtalya – Seramiksan, İtalyan seramik şirketi Rondine Group’un yüzde 50 hissesini satın aldı. Firma, bu ortaklıkla seramiğin dünyadaki merkezi olan İtalya’nın Bologna şehrinde yer alarak hem piyasadaki yenilikleri ve teknolojik gelişmeleri yakından takip etmeyi hem de knovv-hovv’ı Türkiye’ye getirerek sektörün gelişmesine katkı sağlamayı amaçlıyor. Bologna’da taraflar arasında imzalanan anlaşmaya göre, ortaklık kapsamında ilk etapta Seramiksan ürünleri İtalya’da satılırken Rondine ürünleri de Türkiye’de satışa sunulacak.

Basın toplantısı ve tesis ziyaretleri sırasında açıklamalarda bulunan Seramiksan Türkiye Satış Müdürü Süreyya Çağlar, “Bir buçuk yıl hazırlandık, sonunda imzaları Haziran 2013’te attık” dedi. Rondine Yönetim Kurulu Üyesi Rifat Noyan ise, seramikte ‘Made in Italy’ algısının güçlü olduğunu hatırlatarak, “Yaptığımız bu yatırımla uzun vadede Türk seramik sektörü de kazanımlar elde edecek” dedi.

72 şehirde 215 bayisi bulunan Seramiksan’ın 28 milyon metrekare üretim kapasitesi bulunuyor. Şirket, üretimin yüzde 70’ini iç pazara satıyor. Şirketin iç pazardan aldığı pay yüzde 5’in üzerinde. 27 üretici bulunan sektörde toplam üretim kapasitesi ise 405 milyon metrekare. Sektör, üretimin 180 milyon metrekaresini iç pazara, 100 milyon metrekaresini dış pazara satıyor.

Süreyya Çağlar, Türkiye’nin seramik sektöründe Avrupa üçüncüsü olduğuna dikkat çekti. Sektörde İtalya 650 milyon metrekare üretimle ilk sırada. Bu ülkede seramik üretimi yapan 265 şirket var, sektörün cirosu ise 6 milyar euro. Ispanya ise 600 milyon metrekare üretimle ikinci. Avrupa’da seramiğin ortalama metrekare fiyatı 11 euro civarında iken bu rakam Türkiye’de 3 euro. Çağlar, “Kalite aynı ancak bilinilirlikte gerideyiz, bu bize kaybettiriyor” diyor. İtalya’da pazarın yüzde 3’üne sahip olan ve 75 milyon euro ciro yapan Rondine Group ile yapılan ortaklıkla Seramiksan uluslararası arenada satın alma yapan Türk firmaları arasına katıldı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*