ÖTV ve KDV indirimleri 15 hisseyi yukarı taşıdı

İndirimlerin etkisi yılın kalanına yayılabilir
Erol Gürcan Gedik Yatırım Yatırım Danışmanlığı Müdürü

BÜYÜME ÖNEMLİ: Ekonomik önlemler ile vergi indirimlerinin ilk çeyrekte beyaz eşya ve mobilya sektörlerindeki satışlara olumlu katkısı oldu. Vergi indirimlerinin eylül sonuna kadar uzatılması, olumlu etkinin yılın kalanına yayılmasını sağlayabilir. Bu önlemlerin ekonomik büyümeye kalıcı olarak katkısı görülmeye başlanacak olursa, bu sektörlerde olumlu performans yıl boyunca devam edebilir.

SON ÇEYREĞE DİKKAT: Ancak BİST-1 OO’ün ve ilgili sektör hisselerinin seviyeleri, fiyatlara önemli ölçüde yansıdı. Eylül sonrasında ek uzatma gelmezse, öne çekilen talep ve üretici maliyetlerindeki artışlar nedeniyle yapılabilecek olası fiyat ayarlamaları, yılın son çeyreği itibarıyla sektör hisselerinin performansını geriletebilir.

TEDBİRLİ OLUNMALI: Bu nedenle olası yatırım kararlarında tedbirli hareket etmekte fayda var. Mutlaka bir‘zarar kes'(stop loss) seviyesi belirlenmeli ve buna riayet edilmeli.

24 Mayıs’ta 98.313 ile zirve kapanışım gerçekleştiren BİST-100 Endeksi’nde kısa sürede 100.000 hedefine ulaşılacağı öngörülüyor. Güçlü ilk çeyrek bilançoları ile beyaz eşya, mobilya ve konuttaki ÖTV ve KDV indirimleri bu yükselişte etkili oldu. Şubat ayından bu yana bu sektörlerdeki 15 hisse ‘Endeks Üzeri Getiri’ sağlarken, devam eden indirimler talebi ve satışları daha da artırabilir.

Piyasalar, BİST-100 Endeksi’nin zirve rekorunu tazelediği bir haftayı geride bıraktı. Önceki haftayı 95-147’den kapatan, geçen haftaya 96.400’ü görerek başlayan BİST-100 Endeksi, 24 Mayıs’ta 98.313 puanla tüm zamanların en yüksek kapanışını gerçekleştirdi. Geçen hafta özellikle banka ve holding hisselerindeki alımlar öncülüğünde yönünü yukarı çeviren BİST-lOO’de, bu trendin devam edeceği ve 100.000 psikolojik direncinin denenebileceği öngörülüyor. Bu noktada yükselişin nedenleri de merak ediliyor.

YÖN YUKARI

Şeker Yatırım analistleri, yurtdışı borsalardaki pozitif görünümün bu yükselişte etkili olduğunu söylüyor. Petrol fiyatlarındaki yükseliş sonrası risk alma iştahındaki artışın da 97.000 seviyeleri üzerine yerleşen endeksin tarihi rekor seviyelerini tazelemesinde önemli bir faktör olduğunu belirten Şeker Yatırım, endeksin yeni rekor denemelerini sürdürmesini bekliyor.

Kısa vadeli periyotta 94.500 üzerinde kalındıkça yükseliş hareketinin devam edeceği görüşünü koruyan Tur-kish Yatırım, BİST-lOO’ün önceki hafta 95.750’nin altma gerilemesini, ABD Başkanı Donald Trump’un yarattığı endişenin etkilediği satış dalgasına bağlıyor. Global piyasalardaki olumlu hava ile endeksin beklentileri dahilinde 97.000 direncini kırdığım söyleyen Turkish Yatırım analistleri, endekste ana trend olarak olumlu beklentilerine devam ediyor.

100.000 HEDEFİ

Tarihsel değerlemelere ve GOÜ piyasalarına göre yapılan karşılaştırmalar ise BİST’in iskontosunun halen çok yüksek olduğunu gösteriyor. Bu noktada İş Yatırım araştırma uzmanları, “BİST, TL bazında tarihi zirvesini kırsa da uzun dönemli TL cinsinden zirveler ve dipler çok anlamlı değil. Çünkü Morgan Stanley Capital International (MSCI) Türkiye Endeksi’nin dolar bazında veA^eya GOÜ’lere göre değeri, tarihsel ortalamaların halen çok gerisinde” yorumunu yapıyor.

Iş Yatırım, BlST’in iskontosunun GOÜ’lere göre tarihsel ortalaması olan yüzde 18’lere gerilemesinde jeopolitik risklerin azalmasıyla birlikte ABD ve Avrupa ile ilişkilerin normalleşmesinin etkili olabileceğini öngörürken BİST’teki hedef değerini ise yükseltiyor. Kurum, bunun nedenini şöyle açıklıyor: “Önümüzdeki 12 aylık hedef değerimizi, zayıf dolar, düşük ABD faizlerinin GOÜ’lere para girişini desteklemesi ve şirket kârlarının beklediğimizden güçlü seyretmesiyle yüzde 10 artırarak 97.000’den 107.000’e çıkardık. Ancak hedef değer artışına rağmen getiri potansiyeli, yüzde 16 olan öz kaynak maliyetinin altında kalıyor.”

VERGİ İNDİRİMLERİ

Endeksin yükselişinde etkili olan unsurlardan birinin de güçlü gelen 2017 yılı ilk çeyrek bilançoları olduğu ifade ediyor. Birçok sektörü ve şirketi ilgilendiren vergi indirimleri, teşvik ve destekler de bilançoları destekleyen önemli bir etken olarak dikkat çekiyor. Bunların başında ise şubat ayı başında Bakanlar Kurulu’nun kararıyla beyaz eşya, mobilya ve konutta yapılan Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) ve Katma Değer Vergisi (KDV) indirimleri geliyor.

Hatırlanacağı üzere, 30 Nisan’a kadar beyaz eşya ile bazı küçük ev aletlerinden alınan yüzde 6,7’Iik ÖTV sıfıra çekilirken, mobilyada KDV yüzde 18’den yüzde 8’e düşürülmüştü. Nisan başında bu indirimler 30 Eylül’e kadar uzatıldı. Konutta ise binde 9,48 olarak uygulanan gayrimenkul satış vaadi ve ön ödemeli konut satış sözleşmelerine ait damga vergisi oranı sıfırlanmıştı. KDV oranı, rayiç değeri bin TL’ye kadar olan arsalar için yüzde 1, 2 bin TL’ye kadar olan arsalar için yüzde 8, 2 bin TL ve üzeri olan arsalar için yüzde 18 olmuştu. 150 metrekareden büyük konutların KDV’sini yüzde 18’den yüzde 8’e indiren düzenlemede son tarih de Mart 2017’den Eylül 2017’ye uzatılmıştı.

15 HİSSE ÖNE ÇIKIYOR

Biz de vergi indirimlerinin ilk çeyrekte ilgili sektör ve şirkedere etkilerini inceledik ve söz konusu hisselerdeki son duruma baktık. İndirimin açıklanmasından bu yana bu sektörlerdeki 15 hisse BİST-lOO’ün üzerinde performans gösterdi. Bu 15 hisse, yüzde 15’in altına düşmeyen yüksek getirileriyle de dikkat çekiyor.

Reel Kapital Araştırma Müdür Yardımcısı Enver Erkan, dayanıklı tüketim ve beyaz eşya şirketlerinde ilk çeyrekte kayda değer yurtiçi satış, brüt satış ve kâr artışları gözlendiğini belirtiyor. “İlk çeyrekte Arçelik brüt satışlarını yıllık yüzde 31, net kârını yüzde 54 artırdı. Vestel Beyaz Eşya’nın satışları yıllık yüzde 12, net kârı yüzde 11 yükseldi” diyen Erkan, vergi indirimleriyle mobilya şirketlerinin de rahatladığını söylüyor. Konut ve GYO’da ise vergi indiriminin getirdiği fiyat düşüşlerinin ve cazip faizli konut kredilerinin zayıf iç talebi desteklediğini ve canlılığı sürdürdüğünü sözlerine ekliyor.

Ahlatçı Yatınm Araştırma Uzmanı Muammer Demir, indirim ve teşviklerin etkisiyle ilk çeyrekte Arçelik, Vestel Beyaz Eşya, Silverline Endüstri, Emlak GYO ve Halk GYO’nun ön plana çıktığını dile getiriyor. Arçelik, Vestel Beyaz Eşya ve Halk GYO’yu yaygın satış ağı, yatırımları ve güçlü finansalları ile beğendiklerini söyleyen Demir, indirimlerin süresinin uzatılmasıyla mobilya ve beyaz eşyada talebin öne çekilebileceğini öngörüyor. Bu durumun da yılın kalanında satışlara olumlu yansımasını bekliyor.

KUR VE ENFLASYON

Bu noktada enflasyonun ve kurun seyri de belirleyici olacak. “TL varlıklarının son dönemdeki yükselişi maliyetlerde hafifletici etki yaratsa da, Amerika Merkez Bankası (FED) kaynaklı olası değer kayıpları kuru yükseltebilir” diyen Destek Yatırım Araştırma Müdür Yardımcısı Adnan Çekçen, kurların yükselmesiyle maliyetlerin ve fiyatların artarak iç talebi olumsuz etkileyebileceği uyarısında bulunuyor. “Enflasyondaki olası düşüşle TCMB’nin fonlama maliyetini aşağı çekmesi beklenebilir ve bu durum kredi büyümesini destekleyerek iç talebi yukarı çekebilir” diyen Çekçen’e göre, enflasyon artışı ise özellikle beyaz eşya ve dayanıklı tüketim için risk oluşturabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*