İhracatta durum hala iyi değil

Türkiye şubat ayında 12,4 milyar dolarlık ihracat ve 15,6 milyar dolarlık da ithalat yaptı. 2015’in aynı ayında ihracat 12 milyar dolar, ithalat ise 16,9 milyar dolardı. Buna göre şubat ayında ihracat geçen yıla kıyasla yüzde 3,3 artarken, ithalat ise yüzde 7,7 düşüş gösterdi.

İhracat geçen yılın başından bu yana genelde düşüş eğiliminde. Sadece ekim ayında yüzde 2,8’lik bir artış olmuştu ki bu da “bayram etkisi” sayesinde gerçekleşmişti.

2014’te ekim ayma denk gelen Kurban Bayramı tatilinin 2015’te eylül ayına kaymasının getirdiği 2,5 günlük iş günü artışı, diğer bazı makroekonomik göstergeleri olduğu gibi dış ticaret verilerini de çarpıtmıştı. Bu kadar olumsuz gelişmeden sonra şubat ayında ihracatta yeniden artış yaşanması biraz umut yarattı. Ancak bu artışta da “artık yıl” uygulaması nedeniyle bu yıl şubat ayının 29 çekmesinin etkisi var.

Bu uygulama şubat ayında iş günü sayısının geçen yıla göre bir gün fazla olmasını sağladı. Aylık ihracat verilerini iş günü sayısına bölerek basit bir hesap yaptığımızda, şubat ayında esasında yüzde 1,2 düşüş yaşandığı ortaya çıyor.

İhracattaki zayıflık ekonomideki büyümeyi olumsuz etkiliyor. İthalattaki düşüşte de emtia fıyatlanndaki gerileme yanında ekonomik büyümenin zayıf olmasının etkisi var. Yani şubat ayı dış ticaret verileri de ekonomideki büyüme açısından iyi sinyal vermiyor. Ancak bu verilerde cari açık açısından iyi sinyaller var. Dış ticaret açığındaki düşüşün devam etmesi, cari açıktaki düşüşün de sürdüğüne işaret ediyor. Kaynak: http://www.konya.net.tr/gundem/cagri-merkezi-bayiligi-veren-firmalar-h138467.html

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*