İçinizdeki Fotoğrafçıyı Ortaya Çıkaracak 10 Müthiş Fotoğraf

Dünyanın dört bir yanından herkese ilham veren fotoğrafçıların en popüler fotoğraflarından derlediğimiz harika bir arşiv sizlerle… Bu fotoğraflar size hemen bir yurtdışı turu planı yaptıracak.

  • Fin Gölleri’nin gece harikaları

Bu fotoğrafçıyı evindeymiş gibi hissettiren bir şey varsa, o da kuşkusuz gölün sakin sularıdır. Fotoğrafçı Tiina Törmänen, 1997’de, yani16 yaşında Güney Lapland‘dan Helsinki’ye taşındı, ancak 10 yıl aradan sonra bu muhteşem fotoğrafları yakalamak için kuzeye geri döndü. İyi ki de dönmüş değil mi?

  • Kolezyum’u daha önce hiç böyle görmemiştiniz!

Bir Instagram sanatçısı, popüler işaretleri, sembolleri ve simgeleri kağıt kesiminde kullanarak, espirili bir fotoğraf serisi yaratma yoluna baş koymuş. Bu işte ne kadar başarılı olduğunu fotoğraftan da görebiliyoruz. Sırf bu proje için kâğıt kesimlerini kullanarak dönüştüren bu esprili fotoğraf serisini üretmek için dünyayı dolaştı ve 8000 km yol kat etti. İnternet üzerine Paperboyo kullanıcı adına sahip olan Rich Mc Cormack, Instagram’da 235.000’den fazla takipçisi ile mimari ve popüler kültüre ilham olmaya devam ediyor.

  • Karanlıkta güzelliği görmek

Aslında bu Binbir Gece Masalları’nı andıran muhteşem fotoğraf serisinin hikayesi yıllar öncesine dayanıyor. Garret Suhrie’nin uzun çalışma saatleri onu geceleri fotoğraf çekmeye yönlendirdiği zamanlara… Sanata karşı ömür boyu süren bir ilgisi, Suhrie’yi resim ve sanat tarihi bölümünü okuduğu Tyler Sanat Okulu’na gitmesini sağladı. Tokyo ve Roma’daki yarıyıl boyunca, seyahat etmeye, fotoğraf çekmeye, sanata dair ne varsa yapmayaaşık oldu.

  • Bir böcek yakın plandan ne kadar güzel görünebilir?

Yakın planlı resimler, fotoğrafçılık terimiyle “makro çekimler” bilhassa minik organizmalar ve küçük hayvanlarda uygulandığında başka bir gezegenden gelen yabancı işgalcileri gösteriyor gibi bir şey çıkıyor ortaya.  Endonezya’da bulunan West Java’daki Bandung’tan bir amatör fotoğrafçı olan Hadrani Hasan, aslında insanların fotoğraflarını çekme amacıyla bu yola koyulduğunu, ancak karısının onun için poz veren modellerden memnun olmadığını ve onu kıskandığını, bu nedenle de böceklere fotoğrafını çekmeye yöneldiğini söyledi.

  • Aynı anda binlerce dilek feneri havalanırsa nasıl görünür?

Pirinç kâğıdı ve bambudan yapılmış, ayrıca yukarıya doğru sürüklendikleri zaman mum görünümüne kavuşan ve en sonunda suya yansımasıyla muazzam görünen tam tamına 3000 dilek feneri.Bu fotoğraf, Tayland’daki Yipeng Festivali’ni ziyaret eden 36 yaşındaki PrasadAmbati tarafından çekildi. Bu yılda bir kez düzenlenen meşhur festivalin en özel anı ise Tayland’da fenerlerin göğe bırakılmasınaizin verilen tek saat, yani tam olarak bu an!

  • Afrika yansıması

Bu çarpıcı görüntüler, karanlık saatlerde bir sulama kanalında sıradan bir yansıma çekimi yapacakken, 4 zebranın bu kadar uyum içerisinde sularını içmesi, ressam tablolarını aratmayan kürkleriyle suya yansımaları derken ortaya harika bir fotoğraf çıkmış.

Tarset’tengelen ve karı kocaolan Ann ve Steve Toon, Güney Afrika’nın KwaZulu-Natal ilinde Zimanga özel koruma alanındabu güzel fotoğrafı çekti.

  • Lok Baintan’daki yüzen pazar

500’den fazla tekne, hepsinin başında günü kurtarmaya çalışan pazar esnafı, bir yandan kürek sallayıp, bir yandan da ürünlerini satmaya çalışıyor. Bu görüntü o kadar kusursuz ki, detaylar içinde boğulmak yerine bütüne baktırıyor ve düzensizlik içindeki düzeni sevdiriyor.

  • Dünyanın en büyük mağaralarında yalnızlık

Dünyanın en büyük mağaralarından birinin girişinde yalnız bir adam ve içeriye sızan gün ışığı. İnsanın şu fotoğrafa baka baka şiir bile yazası geliyor. Vietnam’daki Hang En adlı dünyanın üçüncü büyük mağarasında çekilen bu fotoğraf, hem kadraja giren yalnız adam hem de ışığın karanlığı aydınlatması açısından farklı şekillerde yorumlanabilir.1991 yılında Vietnamlı logcu Ho Khanh tarafından keşfedilen mağara, 2009 yılında İngiliz kaşif Howard Limbert’e kadar tam anlamıyla başka kimse tarafından keşfedilmedi.

  • Sıçrayan leopar

Bir leopar, havada uçar, ön bacakları kanat gibi yayılır ve avının üzerine sıçrar. Yerçekimine meydan okuyan bir sıçrayışta, dişi avcı neredeyse uçuyor gibi görünüyor. Fotoğrafçı Peter Thompson Kenya’nın Masai Mara Ulusal Reserve’deki bu nefes kesen fotoğrafı yakaladı.

 

Görseller

https://theculturetrip.com/europe/united-kingdom/articles/10-amazing-pictures-to-inspire-your-inner-photographer/

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*