FED politika faizini 25 baz puan artırdı

FED’in 25 baz puanlık bir artış yapacağını bir süredir öngörebiliyorduk. Asıl beklediğimiz vereceği mesajlar idi. Yellen’ın mesajı net oldu; kademeli bir sıkılaştırma süreci olacak dedi. Yıl içinde üç faiz artışı projeksiyonu halen geçerli. FED’in ılımlı mesajları sonrası TCMB’nin düşük olasılıkla faiz koridoru üst bandında yapabileceği 50 baz puanlık artış olasılığını sıfırlara çekmiştik. TCMB, geç likidite penceresinde 75 baz puan artışı tercih etti. Son aylarda bankaları bu kanaldan da fonluyor. Böylece ağırlıklı ortalama fonlama oranında yukarı yönlü marj açmış oldu. Çünkü kur ve enerji kaynaklı maliyet yönlü baskılar ve gıda fiyatlarındaki oynaklık enflasyonun hızlı bir yükselmesine neden oldu.

İleriye yönelik de enflasyon konusunda tedirginliği var. Bu yüzden sıkı duruşunu koruyacak. Böylece hem enflasyonu baskılamak istiyor hem de kur basıncını düşürmek… Aksiyonlar sonucu kurlarda tansiyonun bir süre düşük kalabileceğini bekleyebiliriz. Bu bilinçle yabancı sermaye akımları, daha doğrusu sıcak paranın gelişmekte olan ülke piyasalarına karşı iştahı artabilir.

FED politika faizini 25 baz puan artırdı, 2017 için üç faiz artırma beklentisini korudu. TCMB ise, politika faizine dokunmadı, bankaları fonladığı geç likidite penceresi borç verme faizini 75 baz puan artırdı. Dolar geriledi, mali piyasalar sakinleşti…

MART ayının kritik iki faiz kararı açıklandı. ABD Merkez Bankası (FED) beklendiği gibi politika faizini 25 baz puan yükseltirken, 2017 yılı için üç faiz artışı beklentisini korudu. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) ise politika faizine dokunmayarak, yüzde 8 düzeyinde sabit tuttu. Gecelik borç alma ve verme faiz oranlarında da değişikliğe gitmeyen TCMB, geç likidite penceresi borç verme faiz oram üst sınırım 75 baz puanlık artışla yüzde 11.75’e çıkardı. Para politikasındaki sıkı duruşun sürdürüleceğini açıklayan TCMB, enflasyon beklentileri, fi-yatlama davranışları ve enflasyonu etkileyen diğer unsurlardaki gelişmelerin yakından izlenerek ihtiyaç duyulması halinde ilave parasal sıkılaştırma yapılabileceğinin altını çizdi. FED’in ılımlı açıklamaları, Merkez Bankası’nmda faiz kararıyla dolar geriledi.

FED BEKLENENİ YAPTI

FED, politika faizi oranım 25 baz puan artırarak yüzde 0.75-1,00 aralığına çıkardı. 14-15 Mart tarihlerinde gerçekleştirilen Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) mart toplantısında, faiz kararı bir hayır oyuna karşı dokuz evet oyu ile kabul edildi. Böy-lece FED, 2017 yılının ilk faiz artırımı kararım almış oldu. Fta-ziran 2006’dan beri üçüncü kez faiz artışı yapan FED, ilk faiz artışına Aralık 2015’te, ikinci faiz artışına da Aralık 2016’daki FOMC toplantılarında gitmişti.

2017 yılı için iki faiz artırımı daha yapacağı tahminini koruyan FED, 2018 yılı için üç faiz artışı öngörüsünde bulundu. FED’in fiyatlanmış ve beklentiler dahilinde olan aksiyonu ayrıca ileriye dönük faiz artırım beklentilerini değiştirmemesi doları geriletti.

POLİTİKA FAİZİNE DOKUNMADI

FED’in faiz kararının ardından, uzmanların tabiriyle “eli rahatlayan” TCMB, beklemede kalmadı. Merkez Bankası Başkam Murat Çetinkaya başkanlığında 16 Mart’ta toplanan Para Politikası Kurulu (PPK), bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını yüzde 8’de sabit tuttu. Gecelik faiz oranlarında değişikliğe gitmedi. Marjinal fonlama oranını yüzde 9.25, Merkez Bankası borçlanma faiz oranını yüzde 7.25 düzeyinde sabit bıraktı. Geç Likidite Penceresi uygulaması çerçevesinde, Bankalararası Para Piyasası’nda saat 16.00-17.00 arası gecelik vadede uygulanan Merkez Bankası borçlanma faiz oranı yüzde sıfır düzeyinde sabit tutulurken borç verme faiz oranı yüzde ll’den yüzde 11.75’e yükseltildi. Bu adımla FED kararının ardından gerileyen dolarda düşüş devam etti.

Bilindiği üzere TCMB, 12 Ocak’tan bu yana repo ihalesi açmıyor. TCMB’nin 10 Ocak’ta yaklaşık yüzde 8.3 düzeyinde olan piyasa fonlama maliyetinin 15 Mart itibarıyla yaklaşık yüzde 10.80 seviyesine geldiğine dikkat çeken uzmanlar, geç likidite penceresi faizinin yüzde 11.75’e çıkarılmasıyla kademeli olarak piyasa sıkılaştırması çerçevesinde efektif fonlama oranının mart ve nisan ayı içerisinde yüzde 11.50 seviyesine doğru gideceğini ifade ediyor.

SIKILAŞTIRMAYA DEVAM

PPK toplantısı sonrasında TCBM’den yapılan açıklamada son dönemde açıklanan verilerin iktisadi faaliyetin kademeli bir toparlanma sergilediğine dikkat çekilerek, alman destekleyici teşvik ve tedbirlerin katkısıyla iktisadi faaliyetteki ılımlı toparlanma eğiliminin devam edeceği vurgulandı. Son aylarda yaşanan maliyet yönlü gelişmeler ve gıda fiyatlarındaki oynaklığın enflasyonu hızla yükselttiğine dikkat çekilen açıklamada, döviz kuru hareketlerinin gecikmeli yansımaları ve işlenmemiş gıda fiyatlarındaki baz etkisi nedeniyle kısa vadede enflasyondaki belirgin yükselişin devam edebileceği öngörüsüne yer verildi.

Bu çerçevede Kurul’un, enflasyon görünümündeki bozulmayı sınırlamak amacıyla parasal sıkılaştırmamn güçlendirilmesine karar verdiğine dikkat çekildi. Fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda elindeki bütün araçları kullanmaya devam edeceğine dikkat çeken Merkez Bankası, enflasyon görünümünde belirgin bir iyileşme sağlanana kadar para politikasındaki sıkı duruşun sürdürüleceğine, ihtiyaç duyulması halinde ilave parasal sıkılaş-tırmaya gidilebileceğine işaret etti.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*