Ekonomiye güven çıktığı hızla düştü

Türkiye İstatistik Kurumünun (TÜİK) hesapladığı Ekonomik Güven Endeksi’nin (EGE) değeri, şubat ayında 71,5 olarak gerçekleşti. Bu değerde önceki aya göre 12,4 puanlık düşüş var. EGE’nin değeri ocak ayında 83,9 seviyesindeydi.

EGE’de önceki iki ayda da düşüş vardı. Hatta ocak ayındaki düşüş daha da derin olmuş ve 16,9 puanı bulmuştu. Şubat ayı ile birlikte son üç ayda yaşanan düşüş ise 33,4 puanı buluyor.

Ekonomiye duyulan güven geçen sonbaharda da aşağı yukarı bu düzeylerdeydi. Geçen yıl yaşanan siyasi belirsizlik ve küresel piyasalardaki dalgalanma ekonomiye duyulan güveni erozyona uğratmıştı. 7 Hazirandaki genel seçimde hiçbir partinin parlamentoda tek başına iktidarı sağlayacak çoğunluğa ulaşamaması ve bir koalisyon hükümetinin de kumlamaması, yaz aylarının çok sıkıntılı geçmesine yol açmıştı. 1 Kasım’da tekrarlanan genel seçimden yeniden tek parti iktidarının çıkması ise ekonomiye duyulan güvende bir sıçramaya neden olmuştu. Bu sıçrama EGE’nin değerini iyimserlik-kötümserlik sınırı olan 100’ün de üzerine çıkarmıştı. Ancak bu iyimserlik boşa çıktı. Aradan geçen sürede sorunlar azalmak yerine daha da ağırlaşınca, ekonomiye duyulan güven seçim öncesindeki seviyesine geri döndü.

Ekonomiye güven böyle yerlerde sürünürken iç talepte bir toparlanma yaşanması zor görünüyor. Dış talepte de durum iyi olmadığı için ekonomideki dört yıldır süren yavaş büyüme eğilimi bu yıl da devam edeceğe benziyor. kaynak: http://www.seydisehirhaber.com/evde-yemek-yaparak-para-kazanma_d15227.html

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*