Dikkat! Zehirli maddelere karşı “Detox”

Greenpeace’in lüks markaların ürünlerinin zararlı maddeler içerip içermediği konusundaki araştırması şaşırtıcı sonuçlar ortaya koydu. Çevreci örgüt, üreticileri “Detox ” yapmaya çağırıyor…

GİYSİLERDE kullanılan boyalar ve onların alerjik etkileri tekstilcilerin başını çok ağrıtıyor. Bu konuda çok şey yazıldı çizildi ama nihai sonuç bir türlü alınamadı. Bu Avrupa Birliği ülkelerindeki tüketiciler için de önemli bir sorun. Almanya’da yeni bir giysi aldıktan sonra giymeden yıkayan çok sayıda insan bilirim. Gerçekten de bir giysiyi özenle alır, giydikten bir süre sonra kaşınmaya başlarsınız. Avrupa’da Greenpeace bu işe el attı ve bununla ilgili bir rapor yayımladı. Alman ikinci televizyonu ZDF’in 17 Şubat tarihli yayınında çocukların giysileri ve içindeki maddeler konu almıyordu ve sonuç tek kelime ile ürkütücü idi.

LÜKS MARKALAR ZAN ALTINDA

Anlaşılan o ki. marka giysi giymek bile insanları tehlikeden korumuyor.

Greenpeace’in raporuna göre, Versace, Louis Vuitton, Dior gibi markalarda bile zehirli artıklara rastlanıyor. Testi yapan Greenpeace, rastlanılan zehirlerin çocuklara hormonal etkisi olduğunu, kanserojen nitelik taşıdığını, üretilen ülkelerde ise çevreye zararlı olduğunu belirtiyor.

Greenpeace Dior, Dolce&Gabbana, Giorgio Armani, Hermes, Louis Vuitton, Marc Jacobs, Trussardi ve Versace gibi çok iyi bilinen markalardan 22 adet çocuk giysisi, beş çift ayakkabı almış ve bunlar üzerinde test uygulamış. Sonuçta Trussardi dışında hemen hemen bütün markalarda zehirli maddeler bulmuş. Bu maddeler hormonal etki yapmakta ve kanserojen nitelik taşımanın ötesinde bu maddeleri içeren giysiler içme suları ve akarsularla temas ettiği zaman, o suyu da kirletiyormuş.

Louis Vuitton markalı balerin pabuçlarında çok fazla miktarda nonyphenolethoxylaten’e (NPE) rastlanmış (760 miligram / kilo). NPE çevrede nonylphenol’a dönüşen ve çocukların hormonal yapısını değiştiren ve özellikle suda yaşayan organizmalar için de son derece zararlı nitelikte bir madde. Greenpeace’e göre, bu değerler sektördeki en yüksek değerler. Ne yazık ki, bu konuda herhangi bir yasal üst sınır bulunmuyor.

Louis Vuitton’un sözcüsü ZDF’e verdiği röportajda, r “Markamızın her ürününde olduğu gibi yasa koyucunun belirlediği uluslararası standartlara uyuyoruz” dese de esasen bu konuda yasal bir düzenleme bulunmuyor.

DİKKAT! “MADE İN ITALY”

Dior’a ait üç giyside de yüksek düzeyde NPE konsantrasyonuna rastlanmış. Versace’nin su geçirmez çocuk üst giysilerinde en yüksek değerde perfluorcarbone (PFC) denilen madde bulunuyormuş (374 mikrogram/ kilo). PFC bağışıklık ve direnç sistemini ve üretkenliği etkiliyor ve tiroid hastalıklarına yol açıyor. Testlere göre, perfluorcarbone maddesi Dior ve Armani ürünlerinde de görülmüş. Louis Vuitton markalı balerin pabuçlarında NPE’nin yanı sıra uçucu olmayan PFC’ye de

rastlanmış. Bunların yanı sıra kanserojen olarak nitelendirilen perfluoroktansâure (PFOA) kalıntıları da bulunmuş.

İş bununla da kalmıyor, en tehlikeli maddeler “Made in Italy” etiketli markalarda rastlanıyor. Greenpeace, NPE kalıntısı taşıyan 12 adet giysinin yedi tanesinin “Made in Italy” etiketli olduğun saptamış. Greenpeace Kimya uzmanı Manfred Santen’e göre, NPE kalıntıları ile kirlenmiş giysilerin bu denli çok olmasının ardında NPE’nin yasadışı bir şekilde bol miktarda piyasaya sürülmesi yatıyor. Bu giysiler de çoğunlukla fason olarak Avrupa dışında üretiliyor.

Sonuçta, “Made in Italy” ya da tüketicide güven oluşturduğu düşünülen herhangi bir başka ülke etiketi, giysinin Avrupa standartlarına uygun olarak üretildiğinin garantisini göstermiyor. Louis Vuitton ise bu iddiayı yadsıyor ve “Biz en küçük parçaya dek Avrupa’da üretim yaptırıyoruz. Mümkün olan yasal sınırların da altında kalmaya çalışıyoruz” diyor.

17 FİRMADAN OLUMLU YANIT

Greenpeace, “Kral Çıplak!” sloganını benimsediği Detox adlı bir kampanya ile moda dünyasının önemli markalarını, yukarıda sözünü ettiğimiz zararlı maddeler yerine, tehlikesiz ve çevreye uyumlu maddeler kullanmaya çağırıyor.

Bu çağrıya ilk olumlu reaksiyon H&M, Levi’s ve Nike’dan geldi. 17 firma bu çağrıyı olumlu yanıtladı ve 2020 yılma dek PFC gibi tehlikeli kimyasal maddeleri tamamen üretim süreçlerinden çıkarılacağı sözünü verdi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*